Ogólnopolski Turniej Młodzików w Koninie

W Koninie odbył się Ogólnopolski Turniej Młodzików o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 6. Były to pierwsze zawody szablistów, które brane są pod uwagę w klasyfikacji Polskiego Związku Szermierczego w sezonie 2015/2016. Na turniej pojechało ośmiu zawodników z UKS „Hajduczek” Olsztyn. W sumie o puchar walczyło 144 zawodników i zawodniczek z klubów z całej Polski, w tym 74 chłopców i 70 dziewcząt.

Turniej odbywał się według formuły: dwie grupy, najlepsi zawodnicy po uzyskaniu kwalifikacji walczyli w pucharach.

Po walkach w dwóch grupach do walk pucharowych zakwalifikowali się wszyscy startujący zawodnicy z UKS „Hajduczek”, zajmując miejsca: Krzysztof Rychta – 25., Piotr Kozłowski – 38., Filip Kusak – 42. i Oskar Kusak – 55. miejsce.

Swoje pierwsze walki pucharowe przegrali: Piotr Kozłowski z Tymonem Kozaneckim (Dragon Łódź) 12:11; Filip Kusak z Kirillem Kondratenko (Łotwa) 12:5 oraz Oskar Kusak z Czarkiem Drożdżewiczem (AZS AWF Warszawa) 12:4. Do drugiego etapu walk pucharowych zakwalifikował się Krzysztof Rychta, wygrywając starcie z Kacprem Świetlickim z KKSZ Konin(12:11). Niestety, w drugiej walce pucharowej musiał uznać wyższość Łukasza Czarnieckiego z UKS 13 Białystok (12:9). Ostatecznie Krzysztof Rychta zajął 24. miejsce. Zawody w kategorii chłopców wygrał Szymon Hryciuk (Pałac Młodzieży Katowice).

Lepiej na zawodach wypadły dziewczęta. Po dwóch rundach walk grupowych zajmowały odpowiednio miejsca: Klaudia Malgrem – 4., Aniela Kozłowska – 15., Nina Kondrusik – 49. i Pola Domżalska – 57.

W pierwszej fazie walk pucharowych – ze względu na wysoką pozycję – nie wystąpiła Klaudia Malgrem, awansując bezpośrednio do drugiej fazy pucharów.

Z pozostałych zawodniczek walkę pucharową wygrała Aniela Kozłowska, która pokonała zawodniczkę Białorusi Alisę Kisliak 12:9. Niestety, w drugiej fazie walk pucharowych uległa Wiktorii Mularskiej z TMS Sosnowiec (2002 r.), zajmując ostatecznie 19. miejsce. Warto podkreślić, iż kategoria młodzik obejmuje zawodników z rocznika 2002-2004. Aniela Kozłowska urodziła się w 2005 r. Oprócz niej w turnieju wzięły udział jeszcze dwie zawodniczki z tego rocznika – Anna Chuchra (Kolejarz 24 Katowice) zajmując w klasyfikacji końcowej 52. miejsce i Wiktoria Kowal (AZS AWF Poznań), kończąc rywalizację na 69. miejscu.

Klaudia Malgrem w pierwszej walce pucharowej pokonała Alicję Gontarz (Kolejarz 24 Katowice) 12:3. W kolejnej walce wygrała z Oliwią Wilk (TMS Sosnowiec) 12:8. W walce o czwórkę musiała uznać wyższość Pauliny Parady (TMS Sosnowiec), zajmując ostatecznie bardzo dobre 6. miejsce. Zawody w kategorii dziewcząt wygrała Emilia Rowińska (AZS AWF Warszawa).

– Był to dla nas bardzo dobry turniej. 6. miejsce Klaudii, 19. młodziutkiej zawodniczki Anieli i warte podkreślenia 24. Krzysztofa. Poza tym wszyscy zawodnicy zakwalifikowali się do walk pucharowych, co w poprzednich latach nie miało miejsca. Wyjątkiem jest tu Pola, ale ona trenuje niespełna pół roku i jej 3 wygrane walki w fazie grupowej są jej indywidualnym dużym sukcesem – mówi Adam Sobczyk, trener UKS „Hajduczek”.