Jesteśmy w czołówce

W Koninie, 12 marca 2016 r., odbył się Ogólnopolski Turniej Młodzików w szabli dziewcząt i chłopców. W zawodach wzięło udział dziewięciu zawodników UKS Hajduczek Olsztyn.

W sumie w turnieju uczestniczyło 69 zawodników i 63 zawodniczki. Rywalizacja odbywała się według formuły: walki w dwóch grupach (w sumie każdy zawodnik stoczył 12-14 pojedynków), najlepsi zawodnicy po uzyskaniu kwalifikacji walczyli w pucharach.

Zawody rozpoczęli chłopcy. W fazie grupowej bardzo dobrze zaprezentował się Krzysztof Rychta i Filip Kusak. Nieco poniżej oczekiwań spisał się Piotr Kozłowski, który po grupach został sklasyfikowany na 43. miejscu. Oskar Kusak nie zakwalifikował się do pucharów i zajął 62 miejsce.

Piotr Kozłowski przegrał pierwszą walkę pucharową z Juliuszem Kierznowskim z PTS Jagiellończyk Białystok (6:12), zajmując ostatecznie 44. miejsce.

Filip Kusak wygrał pierwszą walkę pucharową z Adrianem Kotnisem z Pałacu Młodzieży Katowice (12:10) i awansował do 32, gdzie walczył z Bahirem Sofienem z KKSZ Konin, którego pokonał 12:11. W 16 rywalizował z Kacprem Zabiegałą z Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego, z którym przegrał 12:7. Filip Kusak ostatecznie zajął bardzo dobre 16. miejsce.

Krzysztof Rychta, ze względu na bardzo dobry występ w fazie grupowej, bezpośrednio awansował do 32. Tu w walce spotkał się z Łukaszem Czarnieckim z UKS 13 Białystok, pokonując go 12:11. W 16 Krzysztof walczył z Rafałem Gałeckim z AZS AWF Warszawa. Musiał uznać wyższość rywala (12:2), zajmując ostateczne 11. miejsce, najlepsze do tej pory w punktowanym turnieju PZSZERM.

W turnieju wzięło udział 69 chłopców z 15 klubów z całej Polski. Stoczyli 462 pojedynki, podczas których zadali 3155 punktowanych trafień. Zawody wygrał Szymon Hryciuk z Pałacu Młodzieży Katowice.

Równie dobrze w zawodach wypadły dziewczęta. Po dwóch rundach walk grupowych do pucharów awansowały: Klaudia Malgrem, Pola Domżalska, Nina Kondrusik i Aniela Kozłowska. Nie zakwalifikowała się jedynie Amelia Marczuk, która ukończyła zawody na 51. miejscu.

Pierwsze walki pucharowe przegrały: Nina Kondrusik z Anastazją Figułą z AZS AWF Poznań (12:5) oraz Pola Domżalska z Oliwią Wilk z TMS Sosnowiec (12:8). Nina ostatecznie zajęła 49 miejsce, a Pola 50.

Walkę pucharową w 64 Aniela Kozłowska wygrała, pokonując 12:8 Zuzannę May z Kolejarza 24 Katowice. W fazie walk o awans do najlepszej szesnastki walczyła z klubową koleżanką Klaudią Malgrem, która nie startowała we wcześniejszej fazie pucharowej ze względu na bardzo dobry występ w fazie grupowej. Walkę wygrała Klaudia – 12:6.

Klaudia Malgrem w 16 spotkała się z Oliwią Stopińską z UKS Riposta Olsztyn. Po ładnej walce pokonała ją 12:8, awansując do 8 najlepszych zawodniczek turnieju. W walce o półfinał przegrała z Roksaną Bartosz z Dragonu Łódź 12:5.

Aniela Kozłowska zajęła ostatecznie 24. miejsce, zaś Klaudia Malgrem – 8. Zawody wygrała Weronika Maliszewska z UKS 13 Białystok.

W turnieju wzięło udział 63 zawodniczek z 14 klubów z całej Polski. Stoczyły 407 pojedynków, podczas których zadały 2729 punktowanych trafień.

– Był to dla nas kolejny bardzo dobry turniej. Klaudia po raz kolejny znalazła się w grupie najlepszych ośmiu zawodniczek turnieju. Podobnie zabłysnęła Aniela, która nie będąc jeszcze młodziczką, zajęła 24. miejsce. Również chłopcy osiągnęli znakomite wyniki. Aż dwóch, Krzysztof i Filip, znalazło się w grupie najlepszych 16 zawodników turnieju. Cieszy fakt, że nie jesteśmy jedynie tłem dla innych klubów i wyróżniamy się nie tylko liczbą zgłaszanych zawodników, ale też zajmujemy dobre miejsca – mówi Adam Sobczyk, trener UKS Hajduczek.

Zawodnicy UKS Hajduczek biorą udział w programie współfinansowanym przez urząd miasta w Olsztynie – „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży biorącej udział w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym”.