Mistrzostwa Polski seniorów 2022 r.

W Warszawie (14-15 maja 2022 r.) odbyły się Mistrzostwa Polski seniorów w szabli. Po raz pierwszy w historii klubu wystartowali w nich nasi szabliści: Aniela Kozłowska, Oskar Kusak i Paweł Zastawny. – Choć cała trójka ma po siedemnaście lat, ze względu na zmianę kategorii wiekowej z kadetów na juniora, postanowiliśmy wysłać ich na ten turniej. Warto wiedzieć, że ich rówieśnicy już dawno biorą udział w rywalizacji w kategorii senior. Uważam, że zbyt duża liczba startów w jednym sezonie nie jest korzystna dla zawodnika. Musi mieć czas na regenerację, na spotkania z rówieśnikami. Sport ma bawić, rozwijać, być pasją, a będąc przemęczonym trudno o taki efekt – wyjaśnia trener Adam Sęczek.

Szabliści z UKS Hajduczek Olsztyn dobrze poradzili sobie na Mistrzostwach Polski seniorów. Aniela Kozłowska przegrała tylko jeden pojedynek w grupie, co dało jej bezpośredni awans do drugiej fazy walk pucharowych. W pierwszym starciu pewnie pokonała Maję Konecką (AZS Poznań) 15:4, by w walce o ćwierćfinał ulec utytułowanej szablistce Marcie Pudzie (TMS Zagłębie Sosnowiec) 8:15, kończąc rywalizację do 11. miejscu (startowało 46 zawodniczek). – To był dobry start, który z pewnością przyniesie w przyszłości korzyści. Rywalizacja ze starszymi zawodniczkami to cenne doświadczenie – komentuje Aniela, którą w tym sezonie wspiera Sprint SA.

Oskar Kusak i Paweł Zastawny również awansowali do fazy play off mistrzostw. Paweł przegrał swoją pierwszą walkę z Kacprem Malcerem (KKSZ Konin) 3:15, kończąc rywalizację na 42. miejscu. Oskar pokonał Filipa Radocha (KKSZ Konin) 15:13, by później ulec Adrianowi Stanisławskiemu (KKSZ Konin) 3:15, zajmując ostatecznie 18. lokatę. – Cieszę się z wyniku. Widać, że rozwijam się, a sport ciągle daje mi wiele satysfakcji – podkreśla Oskar Kusak.

Przygotowanie olsztyńskich szablistów jest możliwe dzięki Fundacji Orlen, Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.